null تأکید وزیر اقتصاد در شورای اداری شهرستان قدس: ضرورت افزایش نقش آفرینی اقتصادایران درحوزه های منطقه ای و محلی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر ضرورت کمک دولت به تحقق درخواست های بنگاه های اقتصادی و تولیدکنندگان محلی تصریح کرد: ضروری است نقش آفرینی اقتصاد ایران در حوزه های منطقه‌ای و محلی افزایش یابد.

به گزارش شادا, دکتر سید احسان خاندوزی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در بیست و دومین سفر استانی رئیس جمهوری به   استان تهران، در جلسه شورای اداری شهرستان قدس با بیان اینکه دولت در تلاش است تا بتواند اتاق طراحی اقتصاد منطقه را راه‌اندازی کند گفت: ایده دولت سیزدهم این است که صحبت کردن از اقتصاد و منافع ملی نباید فقط به مناسبت ها موکول شود.

یادآور شد: در هر زمان که از منافع عمومی صحبت می‌شود باید از ظرفیت افراد صاحبنظر و بنگاه های اقتصادی منطقه ای نیز بهره گرفته شود تا ما شاهد این باشیم که توان بخش عمومی و خصوصی کشور به شکل هم افزایی به کار گرفته شود.
خاندوزی با یادآوری اینکه همه ظرفیت‌های کشور فقط در اختیار دولت نیست، افزود: اما متأسفانه، همواره درهای اقتصاد کشور به روی بخش غیر دولتی و خصوصی بسته بوده در حالی که توان کشور بسیار فراتر از این است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه حامل سلام رئیس جمهور به اهالی شهرستان قدس هستم گفت: با وجود تمامی تلاش های انجام شده برای توسعه شهرستان قدس, همچنان فشار و هزینه های بسیاری را مردم خوب این شهرستان تحمل می کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید حق مردم ادا شود اظهارکرد: بسیاری از تنگناهای موجود که در این شهرستان وجود دارد مورد تأیید ما در دولت نیست و انتظار می‌رود با همکاری مسئولان شهر و کمک هایی که در حوزه اختیارات و امکانات دولت است، وضعیت را بهبود بخشید.
خاندوزی اضافه کرد: در مسئله درآمدهای شهرستان به نظر می رسد بتوان از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه، سهم بیشتری را به این شهرستان اختصاص داد.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه ما منتظر ارائه پیشهادات مسئولان محلی در خصوص مواردی هستیم که می توان در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه، اعتبار به آنها اختصاص داد، تصریح کرد: درخواست من از مسئولان شهرستان این است که در این ارتباط روی پروژه‌هایی تمرکز کنند که عایده ویژه ای برای شهر و منطقه دارد و منجر به درآمد و اشتغالزایی در کوتاه مدت می شود.
وی افزود: مدیران می‌توانند اعتبار موجود را در پروژه هایی هزینه کنند که درآمد زا باشد و به کمک آن وضعیت شهرستان را بهبود ببخشند و اجرای پروژه های متفرقه را به بعد موکول کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: باید در سطح شهرستان, با تدبیر و مدیریت مناسب هنر استفاده از بودجه و منابع مالی موجودبرای افزایش درآمد و بهبود سرانه ها را به کار گرفت.
وی گفت: تلاش می‌کنیم تا سهم مالیات مؤدیان بزرگ مالیاتی که در سطح شهرستان قدس فعالیت می‌کنند به خود این شهرستان باز گردد تا درآمدهای این منطقه افزایش یابد.
خاندوزی اعلام کرد: همچنین همه تلاش خود را خواهیم کرد  تا اصناف و واحدهای صنفی این شهرستان همچنان بتوانند مانند سال‌های شیوع کرونا، از تخفیف های مالیاتی استفاده کنند.

خاندوزی با بیان اینکه می توان برای بهبود سرانه‌ زیر ساختی  شهرستان قدس از ظرفیت‌های بنگاه‌های اقتصادی استفاده کرد، تصربح کرد: زمانی که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای پیشبرد برنامه های خود از زیرساخت ها و ظرفیت های یک منطقه استفاده می کنند باید هزینه آن را در قالب مسئولیت اجتماعی بپردازند.