دستگاه خودپرداز (ATM)
 دستگاه خودپرداز (ATM)
پست‌بانک به منظور تسریع در ارائه خدمات بانکی به مشتریان خود و جلب رضایت هر چه بیشتر آنان از امکانات کامپیوتری و سیستم‌های مدرن و پیشرفته تحت عنوان ماشین تحویلداری خودکار(ATM- Automatic Teller machine) یا دستگاه خودپرداز پست‌بانک که در حال حاضر در سیستم بانکی اغلب کشورهای جهان جایگاه مطلوبی پیدا کرده است، استفاده می‌نماید.
دستگاه خودپرداز پست‌بانک، ماشینی است کاملا خودکار و تمام اتوماتیک که قادر است بدون کمک فرد دیگری بعضی از خدمات بانکی را به مشتریان پست‌بانک که مجاز به استفاده از آن می‌باشند ارائه نماید.
خدمات قابل ارائه توسط دستگاه ATM پست‌بانک:
- پرداخت وجه
- انتقال وجوه از انواع حساب‌های مشتری به حساب‌های دیگر
- اعلام وضعیت موجودی حساب مشتری
 

پایانه ‌های فروش (POINT OF SALE )

دستگاه کارتخوان یا پایانه فروش که تسهیل کننده یکی از انواع روش‌های انتقال وجوه به صورت الکترونیکی می‌باشد، دستگاهی است که از طریق بانک‌ها و شرکت‌هایPSP ( Payment service provider) در اختیار مراکز تجاری طرف قرارداد و فروشندگان گذاشته می‌شود. با نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های POS در مراکز خرید و فروشگاه‌ها، از طریق روش‌های ارتباطی (مودم – lan- GSM و...) ارتباط بین حساب‌ معرفی شده از طرف پذیرنده (فروشگاه‌) و دستگاه POS منصوبه، با سوئیچ کارت‌ بانک‌ها برقرار می‌شود و دستگاه POS به عنوان واسط موجب می‌شود که مشتری به هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها جهت خرید بتواند با استفاده از کارت‌ بانک با طیب خاطر و ضریب اطمینان بالا با کشیدن کارت بر دستگاه و ورود رمز و مبلغ خرید، اقدام به خرید نماید کل مراحل در چند ثانیه انجام شده و دستگاه دو رسید برداشت از حساب برای فروشنده و دارنده کارت چاپی کند تا از صحت مبلغ پرداخت مطمئن شوند. رسید دستگاه نشان دهنده کلیه جزئیات پرداخت بوده و می‌تواند در رسیدگی آتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

PINPAD

Pinpad دستگاه کوچکی که شامل کلید‌های عددی است. PIN مخفف کلماتpersonal identification number    می‌باشد و PAD به معنی تایید صحت و سقم اطلاعات ورودی برای انجام تراکنش است. دستگاه PIN PAD مانند دستگاه POS می‌باشد با این تفاوت که این دستگاه مستقل از رایانه قابلیت استفاده نداشته و بعنوان یکی از دستگاه‌های جانبی رایانه در بانکداری الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و انجام عملیات دریافت و پرداخت بر روی کارت را دارا می‌باشد. این دستگاه در مقایسه با دستگاه‌های ATM و POS ارزانتر می‌باشد.